středa 31. května 2017

Recenze -eee na Clean SweepAčkoliv psací parťáci Gordon a Ilona fungující pod pseudonymem Ilona Andrews jsou i v České republice poměrně známí (jejich knihy o Kate Daniels, ženské s pořádně prořízlou pusou a rozvinutou schopností nakopávat zadky špatňáků, si získala mnoho srdcí), neznám moc lidí, co by četli i další dobře hodnocenou sérii tohoto manželského dua - Innkeeper Chronicles. Ale ti, kteří se do ní pustili, mi ji pak cpali "horem dolem". A já nakonec neodolala.


To lákadlo je totiž obrovské. Představte si baráček na neutrální půdě, který slouží jako hostinec pro všechny mimozemské bytosti. Haha, myšlenka Hotelu Transylvánie s vlastní duší na normální ulici v urban fantasy, co se kříží se sci-fi věcí, je dost cool, nemyslíte?!


Provozní je krutopřísná a sexy blondýna se smyslem pro humor a malým roztomilým hafíkem, taky ovládá kdejaké magič husťárny a stará se o blaho svých hostů - aby třeba nepřišli o život a tak. A co z toho vyplývá? Spousta detailně popsaných soubojů na život a na smrt. Pro hlavní hrdinku nečekaně spíš na život, no. Do kotlíku přidejte nepřítele ovládajícího neskutečnou sílu, vlkodlačího alfu a upířího borce, zamíchejte a získáte super šílenou směs napsanou stylem, z něhož zrak přechází. Slova, ze kterých čiší ironie i sarkasmus, jsou, dle mého, absolutně k sežrání. Těšte se na dialogy a pořádnou nálož vtipných hlášek. Popisy plynou rychle, posouvají příběh a rozhodně není Mordor je číst.http://innkeeper.ilona-andrews.com/wallpapers/

A hlavní zápletka... vymyslet ji muselo trvat - odhadem - dvě sekundy. Žádná závratnost na omdlení. Už z toho mála, co jsem vám v předchozích řádcích prozradila, musí být ústřední dějová linka naprosto jasná. Jedná se o řadu klišé nalepených na sebe, ale v tak dobře sestaveném světě, že chápu, proč to kupa lidí dokáže odpustit. Ach, ten SVĚT! Ten bych si na pohodu dokázala představit v nějaké monstrózní sci-fi sáze. Planety a cestování a velká bitva a tolik bytostí! Juch, juch. Pfff, zpět na zem ze zasněných obláčků.


Clean Sweep bych zařadila k oddechovému počteníčku, které bodne ve chvíli, když mozek začne vysílat varovné signály o tom, že se chystá bouchnout. Pohladí totiž všechno, co by fajn knížka měla mít - od postav až po složení vět. Ale jen pohladí, polechtá. Nedokážu přijít na nic, co by mě přímo vytáčelo, ale nemohu se zbavit pocitu jisté povrchnosti a neuvyužitého potenciálu. Jako by mi byla nabízena jen špička ledovce. A já nejsem troškař, chci ledovec celý.

http://innkeeper.ilona-andrews.com/wallpapers/

K vztahovým blbinám pouze toto: zatroleně zaláskovaný triangl tam je (a dokonce v Twilight stylu - vlkodlak a upír, haha), ale neruší; miluji tě-já tebe taky prdy tam nenajdete; celkově se srdíčkoloviny spíš neřeší.

Úplně bych to jako "to prostě musíš" pro kluky nezařadila, aaaaale Filip z Magician's Book hodnotil čtyřmi z pěti hvězdiček a po třech letech od dočtení řekl, že to bylo super, tak se asi mýlím.

Je to kraťučké, lehce přes dvě stě stránek.
Je to vtipné.


Chcete si to přečíst, protože  
čtyři suproví lidi se skvělým vkusem zhodnotili Clean Sweep jako "stojí za to" věcičku.
Kdo? Kerris, Moira, Filip a já (a to i přesto, že epický fajt na konci byl pěkný trapas).

Odkaz na GoodReads? TUTUTU

Žádné komentáře:

Okomentovat

About Us

Recent

Random